Compressor Aftermarket - Denso 10SRE18C, 8 Grooves, 24v
Replaces OEMs: 11652187, AT367640, 0019537010
Denso Compressor 10SRE18C With 8 Groove Clutch, 24V. Can Use Compressor Original 503-1664
Stock status (UK)
In stock: 3
Stock status (FR)
Call for stock status
Stock status (IE)
Call for stock status
Price
AP Air part number:
Product specifications
  • Part Specifications:
    Compressor Type: 10SRE18C
    Clutch Diameter: 4.941", 125.5mm
    Voltage: 24
    Grooves: 8
    Belt Width: Serpentine
OEM
To view all OEM-numbers, please login.
Alternative products
Compressor Original - Denso 10SRE18C, 8 Grooves, 24v
503-1664 - Compressor Original - Denso 10SRE18C, 8 Grooves, 24v
AP Air Part number:
Spare parts
Denso 10PA15C, 10S15 and 10S17 Compressor Block to #8 Male Insert O-Ring - .606" Pilot (*)
Denso 10PA15C, 10S15 and 10S17 Compressor Block to #10 Male Insert O-Ring - .715" Pilot (*)
Compressor Clutch - Denso 10SRE18C , 8 Grooves, 24v
600-30664 - Compressor Clutch - Denso 10SRE18C , 8 Grooves, 24v
Compressor Clutch Coil - Denso 24v for 10SRE18C
610-348 - Compressor Clutch Coil - Denso 24v for 10SRE18C
10mm Captive Hose O-Ring
441-121 - 10mm Captive Hose O-Ring