Compressor Original - Denso 10SRE18C, 8 Grooves, 12v
Denso Compressor 10SRE18C With 8 Groove Clutch, 12V. Can Use Compressor Aftermarket 503-16683
Stock status (UK)
In stock: 2
Stock status (FR)
In stock: 1
Stock status (IE)
Call for stock status
Price
AP Air part number:
Product specifications
  • Part Specifications:
    Compressor Type: 10SRE18C
    Oil Type: R134 Pag 46
    Clutch Diameter: 5.635", 143.1mm
    Voltage: 12
    Grooves: 8
    Belt Width: Serpentine
OEM
To view all OEM-numbers, please login.
Spare parts
PAG 46 Airco-Lube - 250 ml - Bottle
19-1020 - PAG 46 Airco-Lube - 250 ml - Bottle
AP Air Part number:
Denso 10PA15C, 10S15 and 10S17 Compressor Block to #8 Male Insert O-Ring - .606" Pilot (*)
Denso 10PA15C, 10S15 and 10S17 Compressor Block to #10 Male Insert O-Ring - .715" Pilot (*)
Compressor Clutch Coil - Denso 12v for 10SRE18C
610-347 - Compressor Clutch Coil - Denso 12v for 10SRE18C
10mm Captive Hose O-Ring
441-121 - 10mm Captive Hose O-Ring