Compressor Original - Denso 10SRE18C, 8 Grooves, 12v
Replaces OEMs: RE284680
Denso Compressor 10SRE18C With 8 Groove Clutch, 12V. Can Use Compressor Aftermarket 503-1663
Stock status (UK)
In stock: 10+
Stock status (FR)
Call for stock status
Stock status (IE)
In stock: 2
Price
AP Air part number:
Product specifications
  • Part Specifications:
    Compressor Type: 10SRE18C
    Head Type: Direct Mount
    Oil Type: R134 Pag 46
    Clutch Diameter: 4.941", 125.5mm
    Voltage: 12
    Grooves: 8
    Belt Width: Serpentine
    Coil Position: N/A
    Gauge Line: 2.52"C, 64mm
OEM
To view all OEM-numbers, please login.
Please note:
• All OEM's are for cross referencing purposes only.
Spare parts
PAG 46 Airco-Lube - 250 ml - Bottle
19-1020 - PAG 46 Airco-Lube - 250 ml - Bottle
AP Air Part number:
Denso 10PA15C, 10S15 and 10S17 Compressor Block to #8 Male Insert O-Ring - .606" Pilot (*)
Denso 10PA15C, 10S15 and 10S17 Compressor Block to #10 Male Insert O-Ring - .715" Pilot (*)
Compressor Clutch, OEM Denso, 10SRE18C , 8 Grooves, 12V
600-3066 - Compressor Clutch, OEM Denso, 10SRE18C , 8 Grooves, 12V
Compressor Clutch Coil - Denso 12v for 10SRE18C
610-347 - Compressor Clutch Coil - Denso 12v for 10SRE18C
10mm Captive Hose O-Ring
441-121 - 10mm Captive Hose O-Ring
Compressor Original - Denso 10SRE18C, Without Clutch
503-1662 - Compressor Original - Denso 10SRE18C, Without Clutch
Compressor Aftermarket - Denso 10SRE18C, Without Clutch
503-16623 - Compressor Aftermarket - Denso 10SRE18C, Without Clutch
Compressor Clutch, aftermarket 10SRE18C , 8 Grooves, 12V
600-30663 - Compressor Clutch, aftermarket 10SRE18C , 8 Grooves, 12V